ثبت طرح صنعتی

• طرح صنعتی چیست؟
طبق قانون ثبت اختراعات‌، طرحهاي صنعتي‌و علائم تجاري((( هرگونه تركيب خطوط يا رنگها و هرگونه شكل سه‌بعدي با خطوط‌، رنگها و يا بدون آن‌، به‌گونه‌اي كه تركيب يا شكل يك فرآورده صنعتي يا محصولي از صنايع دستي را تغيير دهد، طرح صنعتي است‌. در يك طرح صنعتي تنها دسترسي به يك نتيجه فني بدون تغيير ظاهري مشمول حمايت از اين قانون نمي‌باشد. ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط ، رنگ یا بدون آن بگونه ای که ترکیب یا شکل یک فراورده را از نظر تزیینی و زیباشناختی تغییر داده و باعث جذب مصرف کننده گردد را طرح صنعتی می گویند . در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نسخه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت قانون نمی باشد ))))
• چرا باید طرح صنعتی ثبت نماییم؟
اثر جدیدی که به عنوان طرح صنعتی ثبت نگردد، قابل کپی برداری است. در این صورت نمی توان کپی بردار را از جهت قوانین مالکیت فکری مورد پیگیری قرار داد. از آنجایی که حقوق مادی و معنوی طراح ضایع می گردد. ثبت طرح صنعتی به عنوان ابزار حمایتی و ایجاد کننده انحصار توصیه می شود. همچنین ثبت، مزایای مادی دیگری نیز در پی دارد.
• فرق بین طرح صنعتی و اختراع چیست؟
طرح صنعتی، به ظاهر اثر می پردازد که می توان ان را برروی کاغذ با قلم نمایش داد؛ اما اختراع دارای ویژگی های نو بودن، ابتکاری بودن و کاربرد صنعتی داشتن، می باشد که مربوط به یک فرآورده و یا فرآیند که حاوی نوآوری در زمینه تخصصی باشد، می شود.
• چگونه طرح صنعتی خود را ثبت کنم؟
شما می توانید به ادرس اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه نموده و یا از طریق صفحه تماس با ما، با شرکت تدبیراندیشان آرکا تماس حاصل نمایید تا بصورت تخصصی و توسط مشاورین ما کار خود را با بیشترین احتمال ثبت به سرانجام برسانید.

ایران - مشهد - میدان آزادی - پردیس دانشگاه
مرکز رشد و فناوری شماره 4

ایمیل: arka_idea@yahoo.com

تلفن : 05138799447

آرکا

درباره ما

شرایط و قوانین

ثبت و شکایات

پرسش و پاسخ

خدمات

خدمات حقوقی

خدمات مدیریتی - بازرگانی

سایر خدمات

تعاونی تدبیر اندیشان آرکا