ارائه طرح به فرابورس (بازار دارایی فکری)

 طبق تعاریف داد و ستد خارج از  بورس یا به اصطلاح فرابورس (OTC) به طور مستقیم بین دو طرف بدون هیچ گونه نظارتی از جانب یک بورس انجام می‌گیرد. به نقل از سایت فرابورس ایران تاریخچه ذیل برای این مرجع اعلام شده است:
تأسيس و راه اندازي بازارهاي خارج از بورس در قانون بازار اوراق بهادار (مصوب ۱/۹/۱۳۸۴) پيش بيني شده است و بر اساس بند ۸ از ماده یک قانون بازار اوراق بهادار، بازار خارج از بورس، بازاري در قالب شبکه ارتباط الکترونيک يا غیر الکترونیک براي معاملات اوراق بهادار بر پايه مذاکره، معرفي شده است. طبق ماده ۴ قانون بازار اوراق بهادار صدور، تعليق و لغو فعالیت‌های بازارهاي خارج از بورس بر عهده شوراي عالی بورس نهاده شده است و در ماده ۲۸ این قانون نيز تأسيس بازارهاي خارج از بورس همانند تأسيس بورس‌ها و نهادهاي مالي منوط به ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است و فعاليت آن‌ها تحت نظارت سازمان انجام شود. بدين ترتيب، به موجب دستورالعمل فعاليت بازارهاي خارج از بورس، مصوب ۱۲/۶/۱۳۸۶ شوراي عالي بورس و در اجراي بند ۵ ماده ۴ قانون بازار اوراق بهادار جمهوري اسلامي ايران مصوب آذرماه ۱۳۸۴ و مجوز شماره ۵۲۹۴۶/۱۲۱ مورخ ۱۹/۸/۱۳۸۷ سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت فرابورس ايران در تاريخ ۲۲/۸/۱۳۸۷ تحت شماره ۳۳۲۴۸۳ در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غيرتجاري تهران به ثبت رسید و فعاليت خود را آغاز کرد. پس از تدوین و تصویب دستورالعمل‌های مورد نیاز جهت پذیرش و دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات فرابورس و ایجاد زیر ساخت‌های لازم، بازار فرابورس ایران در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۸۸ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.
ارائه طرح در چارچوب بازار دارایی فکری فرابورس، مستلزم رعایت ضوابط است که جهت اخذ اطلاعات و آشنایی با ضوابط می‌توانید با کارشناسان تدبیر اندیشان آرکا مشاوره نمایید.

ایران - مشهد - میدان آزادی - پردیس دانشگاه
مرکز رشد و فناوری شماره 4

ایمیل: arka_idea@yahoo.com

تلفن : 05138799447

آرکا

درباره ما

شرایط و قوانین

ثبت و شکایات

پرسش و پاسخ

خدمات

خدمات حقوقی

خدمات مدیریتی - بازرگانی

سایر خدمات

تعاونی تدبیر اندیشان آرکا